Nejdůležitější změny v Rybářském řádu

Nejdůležitější změny v Rybářském řádu, popisech revírů a bližších podmínkách  najdete na stránkách Českého rybářského svazu.Český rybářský svaz, z. s., Severočeský územní svaz

V  roce 2022 čeká rybáře na revírech Severočeského ÚS několik změn.

Jednou z novinek bude celoroční hájení parmy obecné, ostroretky stěhovavé a podoustve říční na většině Labe (2, 3, 4-5, 6-7, 8, 9, 10, 11-12), Ohře (1, 2-3, 4-5, 6, 7) a části Ploučnice (1).

Český rybářský svaz upozorňuje rybáře na novelu, která začala platit od letošního roku. Ta obsahuje i seznam nepůvodních ryb, které rybář třeba nesmí pustit do revíru. Když to udělá, hrozí mu pokuta.

Ilustrační foto: Český rybářský svaz a InRybar.cz

Pokuta pro rybáře až 30 000 korun za puštění ryby do revíru? Začal platit nový zákon

Vedení rybářů na webu upozorňuje, že od začátku roku 2022 začal platit zákon č. 364/2021, na základě kterého se změnily některé již platné zákony. Tou nejdůležitější informací pro rybáře je, že vznikl seznam invazních nepůvodních druhů. A ten obsahuje i 4 rybí druhy, se kterými se musí nově "nakládat jinak".

Vysoké pokuty za "špatné nakládání"

Zmíněný seznam, obsahuje 4 rybí druhy. Jde o tyto ryby - plotos proužkatý, hlavačkovec Glenův, střevlička východní a slunečnice pestrá. A právě s těmito rybami musí rybáři nově nakládat úplně jinak. Jak?

Novela třeba zakazuje pouštění těchto rybích druhů do rybářského revíru, anebo jejich použití jako nástražní rybičky. Rybáři tak od ledna 2022 nemůžou třeba populární střevličky východní používat jako nástražní rybičky při lovu dravých ryb.

Pokud navíc rybář zmíněný invazní druh uloví na rybářském revíru, pak si jej musí ponechat, nesmí ho pustit zpátky do vody. Důležité je, že ponechaný invazní druh, který rybář uloví v rybářském revíru, musí zapsat do povolenky.

Pokud rybáři zmíněné zákazy poruší, hrozí jim nemalá pokuta. "Oba uvedené zákazy jsou podle zákona o rybářství i přestupkem, za který lze podle tohoto zákona uložit fyzické osobě pokutu s horní sazbou 30 000 korun," uvádí Český rybářský svaz.

Proč jsou invazní druhy tolik nebezpečné?

Na první pohled se někomu může zdát, že se hrozba střevličky nebo slunečnice pestré přeceňuje. Jenže! Ono jde skutečně o velmi agresivní druhy ryb, které mají negativní vliv na původní populace ryb.

Například u střevličky východní rybáři upozorňují na to, že představuje významnou potravní a prostorovou konkurenci pro plůdek jiných druhů ryb. Možná ještě větší hrozbu pak tento invazní druh ryb představuje pro větší ryby. Proč? Střevličky totiž jiným rybám okusují slizovou vrstvu. A to je problém, protože takto napadené ryby mohou trpět bakteriálním nebo plísňovým onemocněním.

A jakou "paseku" provádí v našich vodách slunečnice pestrá? Jde o to, že tato krásně zbarvená rybka je agresivním potravním konkurentem. A i když tento rybí druh v našich podmínkách dorůstá jen 15 centimetrové délky, tak přesto představuje velké riziko pro plůdek a snůšky jiker původních druhů ryb.


Před návštěvou revíru nicméně důrazně doporučujeme nejen zkontrolovat bližší popis revíru v soupisu revírů, ale i informace na webových stránkách organizace, která na revíru hospodaří.

Rozhodující jsou vždy informace na webových stránkách, nikoli v papírovém soupisu revírů (v průběhu roku můžou nastávat změny, případně může být revír krátkodobě hájený například z důvodu konání rybářských závodů nebo vysazování ryb).

Zároveň připomínáme, že Rybářský řád a soupis revírů je nedílnou součástí povolenky k lovu, a jako takový je vždy nutné ho mít společně s platným Rybářským lístkem, Úlovkovým lístkem a povinnou výbavou vždy při lovu s sebou!

Změny v rybářském řádu, platné pro všechny kraje

  • Celkový denní úlovek lína obecného je omezen na 4 kusy
  • Do rybářského řádu se vrací explicitní zákaz podsekávání ryb.
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky